SIK SORULAN SORULAR

- Bulgaristan'da Eğitime Kimler Katılabilir?
  Türkiye'de herhangi bir liseyi bitirmiş herkes katılabilir.
- Neden Dersaneye Gitmek Yerine Bulgaristan'da Eğitime Katılmalıyım?
  Maddi olarak dersaneye ödeyeceğiniz limiti oradaki eğitiminize harcar ve hayatınızda 1 yılı boşa geçirmemiş olursunuz.
-Hangi Bölümleri Seçebiliriz?
  Okuldaki transcriptine göre seçilebilir uygun bölümleri seçebilirsiniz.
- Genel giderler
  Kira yemek v.b gibi 200 - 300 € (Euro )
-Transcripti Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
  Lise1, lise2, lise3 sınıflarından almış olduğunuz ders notlarının ortalamasıyla değerlendirilir.Örneğin tıp okumak istendiğiz taktirde matematik dersiniz ortalaması düşük olsa da farketmez. Bölüm derslerinin (kimya,biyoloji gibi) ortalamasının iyi olması gereklidir.
-Transcript Neden Önemlidir?
  Ders notunuz 2'nin altına düşmediği takirde Bulgaristan'da hiçbir sınava girmeden o notunuzla birçok okulda öğrenim görebilirsiniz.Çünkü öğrenci alımı sınavla değil,öğrencinin ders notuyla gerçekleştirilir.
   
-Üniversite Seçimini Nasıl Yapacağız?
  Trakya Üniversitesi Bulgaristan'da eğitim bölümü olarak size okul seçiminde her türlü yardımda bulunacağız.
-Dil Bilmeden Bugaristan'da İletişimimi Nasıl Sağlayacağım?
  Bulgaristan üniversitelerinde eğitim öncesinde Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde 9 ay boyunca İngilizce ve Bulgarca dil kursları veriliyor.
-Her İki Dilde De Eğitim Alma Şansımız Var Mı?
  Ders saatlerindeki uyumsuzluk nedeniyle sadece bir dilde eğitim alabiliyorsunuz.
-Dil Kurslarının Gün Ve Saati Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?
  Haftaiçi her gün 6 saat ders alınacaktır.
-Konaklama nasıldır?
  Bulgaristan'daki eğitiminiz sırasında tercihinize göre okul yurtları,özel yurtlar ve kiralık evlerde kalabilirsiniz.Örnek olarak Varna'da eşyalı bir dairenin kira bedeli 250Euro ve o evde 3 öğrenci rahatlıkla yaşayabilir.
-Bulgaristan'da Eğitimin Maddi Avantajı Nedir?
  Avrupa Standartları'nda o eğitimi alabilmek için ödeyeceğiniz bedelin yarısını ödeyerek Bulgaristanda o diplomaya sahip olabilirsiniz.
-Ödemede Taksitlendirme İmkanı Var Mı?
  Ödemeler başlangıçta ve ikinci dönemde olmak üzere iki taksitte ödenebilir.
-Bulgaristan'da Herhangi Bir Üniversitede Alınan Diplomanın Türkiye'de Denkliği Var Mıdır?
  Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olduğu için orada herhangi bir üniversiteden alınan diplomanın Türkiye'de denkliği vardır.Mezun olduktan sonra denklik sınavına girme zorunluluğu yoktur.Ancak yüksek öğretim kurumu diplomanın yeterli olup olmadığını tespit etmek isterse seviye tespit sınavına girilmelidir.Sınav başarıyla geçilirse Türkiye'de mesleğinizi icra edebileceksiniz.Denklik için yeterli bilgi YÖK'ü 0312 2987142 yi arayara okumak istediğiniz üniversitenin adını belirterek hakkında bilgi alabilirsiniz.
-Lisedeki Bölümüm Sayısal,Sözel,Eşit Ağırlık,Meslek Lisesi Veya Sağlık Lisesi.Hangi Bölümlerde Okuyabilirim?
  Bulgaristan Üniversiteleri'nde alan ayrımı yapmaksızın istediğiniz bölümlere başvurabilirsiniz.
-Bulgaristan'daki Üniversitelerden Türkiye'dekilere Yatay Geçiş yapabilir miyim?
  ÖSS sınavında taban puan almanız ve Bulgaristan'da hazırlık ve birinci sınıfta ders başarı oranınızın en az %60 başarılı olması şartıyla,Türkiye'de herhangi bir üniversitenin boş kontenjanından yararlanarak yatay geçiş yapabilirsiniz.
-Bulgaristan'da Hayat Şartları Nasıldır?Aylık Toplam Ne Kadar Masrafım Olur?
  Bulgaristan üniversiteleri ortalama yurt ücretleri 90 TLdir.
Ev kiraları eşyalı ortalama 500Tlden 600Tl(Semtine ve lüksüne göre değişir.)
Bir öğrencinin aylık ortalama giderleri 500TLdir.
-Bulgaristan'a Nasıl Gidilir?Ulaşım Fiyatları Ne Kadardır?
  İstanbul'dan Plovdiv'e otobüsle gitmeniz 6-7 saat,Sofya'ya 8-9 saat sürmektedir.Hergün istanbuldan Bulgaristan'a yaklaşık 8 firma sefer düzenlemektedir.
İstanbul'dan varnaya bileti:40TL
İstanbul'dan SofyA bileti:45TL
-Bulgaristan Üniversitelerinde Sınıfta Kaldığımda Tekrar Üniversite Harcı Ödeyecek Miyim?
  3 sene boyunca sınıfta kaldığınız taktirde üniversite harcı yatırmazsınız.Ancak 3. yılın sonunda okuldan atılırsınız.
-Her Üniversitenin Kendine Ait Yurt İmkanı Var Mı?Yurtlarda Öğrenci Hangi İmkanlardan Yararlanabilir? Yurtlarla Okul Arasındaki Mesafe Medir?
  Her üniversitenin kendisine ait yurdu vardır.Çok yüksek kliteli olmayan ancak ders çalışma imkanı ve öğrencilerin gereksinimi konusunda titiz davranılarak hazırlanmış yurtlardır.Öğrenci yurtlardaki her alandan faydalanabilme hakkına sahiptir.Üniversite ile yurtlar arasında 15-20dk mesafe vardır.
-Türk Öğrenciler Bulgaristan'daki Hastanelerden Faydalanabilir Mi?Buradaki SSK veya Bağkur Sigortaları Orda Da Geçerli olacak mı?
  Türkiye'deki SSK ve Bağkur Bulgaristan'da geçerli değil,ancak Bulgaristan'da aylık ödeme ile sağlık sigortasına bağlanabilirler.Ancak öğrenciler için zaten Bulgar devletinin sağlık güvencesi vardır.
-Şuanda Türkiye'den Bulgaristan'a Eğitim Almak İçin Giden TC Uyruklu Öğrenci Sayısı Kaçtır?
  Sadece Plodiv'de şuanda okuyan öğrenci sayısı 3250 civarında,tüm Bulgaristan'da ise 4750 civarındadır.
-Bulgaristan'da Okuduğum Süre Esnasında Ailem Bana Nasıl para gönderebilir?
  Bulgaristan'a gitmeden önce Türkiye'deki herhangi bir bankadan TL hesabı açarak üzerinde mastercard veya visa amblemi olan bankamatik kartınızdan Bulgaristan'da bulunan tüm banka ATMlerinden anında Leva olarak para çekebilirsiniz.
-Orada Bilgisayar Bölümünden Mezun Olunduğunda Türkiye'de Mühendis Olarak Mı İşe Başlanır?
  Tabii ki Mühendislik Fakültesi'nde okuyan bir kişi diploması ile mühendislik ünvanını kazanır.YÖK tarafından onaylandıktan sonra mesleğinizi yapabileceksiniz.
-Üniversite Hazırlık Eğitimine Ne Zaman Başlar?
  Üniversite hazırlık eğitimine başlamazamanı belli değildir.Öğrencinin üniversite onayları ve vize işlemleri bittikten sonra 8-9 kişilik snıflar açılır.Her grubun hazırdan başlama tarihi aynı değildir.Gruplar kendi sınıflarından sorumludur.Öğrencilerin eğitim kaybı olmamaktadır.Hazırlık tarihleri Kasım-Aralık-Ocak,en geç Şubat ayında hazırlık eğitimine başlayacaklardır.
-Bulgaristan Üniversitelerine Girebilmek İçin Gerekenler Ve Kayıt Hakkında Biraz Bilgi Verebilir Misiniz?
  ÖSS şartı yoktur,herhangi bir sınava tabi tutulmazsınız.Lise hayatınız boyuncaki derslerinizden sorumlusunuz.Örneğin mühendislik için Fizik ve Matematik derslerinin ortalaması en az 3 olmak zorundadır.Tıp için Biyoloji ve Kimya derslerinin en az 3 olması gerekir.Resmi kayıtlar Haziran ayı olup okullar aldıkları evrakları Bulgaristan Bakanlığı'na yollamaya başlarlar.Kabul ve red onayı gelme süresi 30-50 gün arasındadır.Vize prosedürde 30 gündür.Ne kadar erken kayıt olursanız Bulgaristan'da o kadar erken olursunuz.Geç gelmeniz durumunda hazırlıklarda ders kaybı olmamaktadır.
-YÖK Denkliği Nedir?
  YÖK hem Yüksek Öğrenim Kanunu, hem de buna bağlı bir kurum olan Yüksek Öğrenim Kurumu’nun kısaltmasıdır. Ülkemiz kanunlarına göre, üniversite eğitiminin remen geçerli olması için eğitimin YÖK'e bağlı bir yerel üniversiteden ya da YÖK ün onay verdiği bir yabancı üniversiteden alınması gerekmektedir.
-YÖK Denkliğinin Faydası Nedir?
  YÖK onaylı bir üniversite diplomanız varsa, resmi olarak üniversite mezunu statüsü alırsınız. Bu askerlik yaparken kısa dönem erbaş ya da yedek subay olmanızı sağlar. Buna ek olarak, kamu görevlisi olarak çalışmak istiyorsanız, üniversite diplomanızın YÖK onaylı olması gerekmektedir. Aksi halde resmi merciiler tarafından ön lisans mezunu olarak sınıflandırılırsınız.
-YÖK Denkliği Olmazsa Ne Olur?
  Üniversite mezunu olmanızı gerektiren kamu görevlerine kabul edilmezsiniz ve askerliğinizi uzun dönem er olarak yaparsınız. Bunun dışında hayatınızda değişen hiçbirşey olmayacaktır. Özel sektörde diplomanızın YÖK onaylı olmasının hiçbir önemi yoktur. Mesleğiniz , iş deneyiminiz, bireysel özellikleriniz dikkate alınacaktır. Buna ek olarak, yurtdışında eğitim almış olmanız özellikle bir avantaj olarak değerlendirilecek, yabancı dil bilmeniz de sizi çok daha tercih edilir hale getirecektir.
Sonuç olarak, eğer gelecek planlarınızda devlet memuru olup kamu görevi yapmak yer almıyorsa, yurtdışında alacak olduğunuz eğitimin YÖK tarafından onaylanması ya da onaylanmaması sizin için pek bir önem taşımayacaktır. Günümüz eğitim ve sınav sistemi nedeni ile üniversite eğitimi almak çok zorlaştırıldığı için, her yıl binlerce öğrenci yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almayı tercih etmektedir. Üniversite sınavını kazanamadığınız için lise mezunu olarak kalmaktansa, yurtdışında üniversite okuyarak “ üniversite mezunu “ olmak çok daha mantıklı ve akılcı bir yaklaşımdır.
-Denkliği Olan Üniversiteler Hangileridir?
 

--Sofya Üniversiteleri--
1. Sofya Üniversitesi (St. Kliment Ohridski)
2. Sofya Teknik Üniversitesi
3. Sofya Tıp Üniversitesi
4. Sofya Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi
5. Sofya Maden ve Jeoloji Üniversitesi
6. Sofya Ormancılık Teknik Üniversitesi
7. Milli Spor Akademisi
8. Sanat Akademisi
9.Sofya Lüben Karavelov Yüksek İnşaat Ve Mimarlık Üniversitesi

--Plovdiv Üniversiteleri--
1. Plovdiv Üniversitesi (Paisi Hilendarski)
2. Plovdiv Teknik Üniversitesi
3. Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi
4. Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi
5. Plovdiv Tıp Üniversitesi

--Varna Üniversiteleri--
1. Varna Tıp Üniversitesi
2. Varna Teknik Üniversitesi

-Bulgaristan Üniversitelerine Kabul Şartları ?
  Lise Mezunu olan ve istediği bölüme notları tutan herkes başvurabılır.28 yaşından gun almıs askerlıgını yapmamıslar hariç.Öss Belgesi şartı yoktur ve istenen belgeler icerisinde yoktur.
  -Mühendislik için :
Fizik Ve matematik en az 3 olması gerekmektedır.
  -Tıp İçin:
Biyoloji Kimya en az 3 olması gerekmektedır.
Bulgaristan Milli Eğitim bakanlığı bu derslerı en az 3 sene görmüş olmanızı öngörür.Fakat seçmeli dersleride görmemiş arkadaslarda incelendiğini ve onay aldıklarına şahit olduk.
-Bulgaristan Üniversitelerinde Denklik!
  Bu konu hususunda sabitlenmiş yazım var fakat gene yazmak gerekirse.Bulgaristandaki % 80 oranında üniversitenin denkliği yök tarafından tanınmaktadır.Tıp ve onun gibi bölümlerde sınavlı denklınk verılmektedır.Denklık sınav sıstemlerıde artık degıstırılmıstır ve barajlar indirilmiştir.Bu konu hakkında ayrıntlı bilgi için YöK Denklik Biriminden Bilgi Alabilirsiniz.
-Bulgaristan'daki Üniversitelerden Türkiye veya Avrupa'ya Geçiş Nasıl Olmaktadır?
  Bulgaristan da Avrupa Birliği'ne girdiğinden dolayı,Avrupa'da ağır şartları olan ülkelerde eğitime geçişiniz daha kolay fakat derslerı saydırmanız çok zor.Örnek vermemiz gerekirse benimde sukubumda olan Almanya.Almanya'daki tüm üniversiteler birbirinden özerk olduklarından dolayı her unıversıtenın farklı sıstemı vardır.
Türkiye'ye geçiş imkanı prosüdürde mumkundur.Gereklı ortalamayı derslerde saglamak ve birinci sınıfın sonunda ilgili okullara basvurmak.Össden basvurdugunuz sene 185 barajı ıstenmektedır geçiş için.
-Neden Bulgaristan Üniversiteleri?
  Türkiye’de ÖSS sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversiteye yerleştirilmek; üniversitelere başvuruda bulunan adayların sayıca çokluğu ve mevcut üniversite kontenjanlarının yetersizliği sebebi ile gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenledir ki, yurt dışında ve özellikle Bulgaristan ’daki yüksek eğitim kurumlarına başvurular son yıllarda oldukça artmıştır. Bulgaristan üniversiteleri kaliteli uzman eğitim kadrosu, eğitim için gerekli üst düzey teknolojik imkânları, sınıfları ve laboratuarları ile uluslar arası modern eğitim sağlamaktadır. Üniversitelerdeki tüm öğretim görevlileri kendi alanlarında uluslar arası eğitim kurumlarının üyeleri olup, gelişen teknolojiler ve yenilikler hakkında başka ülkelerin eğitim seminerlerine katılıp eğitim almaktadırlar. Müfredat, mecburi-seçmeli- ve serbest seçmeli derslerden oluşturulmaktadır. Bu şekilde; öğrencilerin daha istekli olarak, bilimsel alanlarda derin bilgi ve yetenek kazanmaları sağlanmaktadır. Öğrenciler ve eğitmenler Avrupa Birliğinin projelerine ilişkin programlarına, klinik stajlara, ülkede ve yurt dışında bilimsel forumlara katılmaktadırlar. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora için de eğitim verilmektedir. Bulgaristan üniversitelerinin mezunları tıpta, hafif ve ağır sanayide, bilgisayar endüstrisi ve diğer alanlarda bölgenin önde gelen uzmanları ve bilim adamlarıdır. Bulgaristan’ın önümüzdeki AB adaylığı; mezun öğrencilere Avrupa, ABD, Kanada; Avustralya ve başka ülkeler düzeyinde tanınmış diploma imkânı vermektedir.
Her Lisans diploması, AB adayları ve Bolonya sözleşmesini imzalamış ülkelerde denklik imtihanı olmadan geçerli olup, Avrupa sertifika belgesi eşdeğerindedir. Türkiye Bolonya sözleşmesinin henüz bir kısmını imzalamıştır. Bu sebeple her yurt dışı eğitim alan öğrenciye denklik belgesi vermemektedir. YÖK her yıl yurt dışında tanıdığı ve onayladığı yabancı okulları ÖSYS kitapçığında belirtir ve kısıtlı kontenjanla öğrenci gönderir. Eğer ÖSS sınavında yeterli puanı aldıysanız bu üniversitelerde tercih yaptığınız bölüme yerleştirilirsiniz. Ancak yeterli puanı alamadıysanız yurt dışı eğitim imkânı kazanamazsınız. Yurt dışında eğitim almak için YÖK’ün tanımadığı ve denklik vermediği okullara müracaat edip kabul edilirseniz mezun olduğunuzda diplomanız Türkiye’de tanınmayabilir! Bu geleceğiniz için gerçekten önemli bir konudur. Biz, Bulgaristan eğitim Danışmanlığı olarak okullarımızın tamamının YÖK tarafından tanınma ve denklik belgesi verilme konusunda öğrencilerimizin geleceğini önemle dikkate alarak konuya itina ile yaklaşıyoruz. Sözleşmeli olduğumuz tüm üniversiteler YÖK’ün 2005 ÖSYS kitapçığında da belirttiği gibi YÖK tarafından tanınan ve mezun olduktan sonra denklik belgesi verilen üniversitelerdir. Üniversite sınavına girmişseniz ve baraj ortalamayı geçmişseniz denklikle ilgili problemi aşarsınız ve askerlik ertelemeniz öğrencilik üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilir.
-Bulgaristan'da Alınacak Eğitimin Ekonomik Avantajları Nelerdir?
  Bulgaristan ’da yaşamanın ekonomik anlamda kolaylığı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında (Amerika, İngiltere, Kanada vs.) oldukça avantajlıdır. Bir öğrenci aylık 120 € ile rahatça geçimini sağlayabilir. Yurt ve ev kiraları da oldukça ucuzdur. Üniversitelerimizin kendine ait öğrenci yurtları bulunmaktadır. Yurtlara kabul işlemleri fazla bürokrasi gerektirmeyen yalnızca 1 gününüzü alacak işlemlerden oluşur. Yurtlara kabulde öncelik yabancı öğrencilere verilmektedir. Üniversite yurtları temizlik ve sağlığa uygunluk bakımından son derece iyidir. Odalar iki-üç kişilik olmakla birlikte tek kişilik seçeneği de mevcuttur. 24 saat internet hizmeti, spor alanları, yemekhane, kütüphane, kafeterya, market gibi öğrencinin her ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Öğrenci yurt kiraları aylık 35 € civarındadır. Dileyen öğrenciler ev tutabilirler. Ev kiraları aylık (eşyalı) ortalama 75 € civarındadır. Evlerin lüksü arttıkça kira bedelleri de artar ve bu fiyat 300 € ya kadar çıkabilir.
-Bulgaristan Eğitim Danışmanlığı Nedir?
  Öğrencilerimizin her türlü soru ve taleplerini karşılamak üzere öğrencimize bir danışman tahsis etmektedir. Danışmanlar; öğrenciler, velileri ve okuldaki eğitmenler arasında aracılık yapıp haber alma, öğrenci not durumunu öğrenme, devamsızlık durumunu öğrenme ve bildirme görevini üstlenmektedirler. Ayrıca Bulgaristan’da öğrencilerin her türlü soru ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Bu sistem velilerin çocuklarıyla kolay iletişim kurabilmelerini sağlamaktadır.
Öğrencilere öğrenci vizesi alabilmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetkili vize firmasıdır.ve eğitmenler Avrupa Birliğinin projelerine ilişkin programlarına ve uluslar arası öğrenci eğitim programlarına klinik stajlara ve ülke ve yurt dışında bilimsel forumlara katılmaktadırlar.

-TIP FAKÜLTESİ; eğitim süresi 6 yıldan oluşmaktadır.10 sömestr eğitim ve 12 aylık klinik staj görülür.

-DİŞ HEKİMLİĞİ; eğitim süresi 5.5 yıldan oluşmaktadır.10 sömestr eğitim ve 9 ay klinik staj görülür.

-ECZACILIK; eğitim süresi 5 yıldan oluşmaktadır.9 sömestr eğitim ve 6 ay klinik staj görülür.

Ayrıca üniversitede uzmanlık dallarında ve doktora için eğitim verilmektedir. üniversitede tıp literatürünü içeren bilgisayar salonlarına sahip kütüphane de bulunmakta olup, buradan her türlü bilgi almak mümkündür.Ayrıca üniversitede 2 yataklı odalar halinde konforlu ve rahat döşenmiş yurt oteli de bulunmakta olup,buralarda öğrenci için gerekecek her türlü ayrıntı bulunmaktadır. Üniversitenin kapalı ve açık spor salonları, tenis kortları, futbol,basketbol sahaları ve havuzu bulunmaktadır.